Середа, 27.11.2024, 15:42
Вітаю Вас Гість | RSS

Наша нова адреса https://kzpetrivkazosh.ucoz.org/

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 33
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів


7 клас. 23 березня 2020 р.
[ Викачати з сервера (23.7 Kb) ]22.03.2020, 15:51



Географія 7 клас

УРОК 45. ТЕКТОНІЧНА БУДОВА ЄВРАЗІЇ. РЕЛЬЄФ, РОЛЬ ВНУТРІШНІХ І ЗОВНІШНІХ СИЛ У ЙОГО ФОРМУВАННІ. КОРИСНІ КОПАЛИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 10 (ПРОДОВЖЕННЯ). ПОЗНАЧЕННЯ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ'ЄКТІВ ЄВРАЗІЇ.

Географічна номенклатура: гори: Альпи, Піренеї, Апенніни, Карпати, Скандинавські, Уральські, Кавказ, Тянь-Шань, Гімалаї
(г. Джомолунґма); рівнини: Східноєвропейська, Західносибірська, Велика Китайська, Прикаспійська, Середньодунайська, Індо-Ґанґська, Месопотамська; плоскогір'я: Декан, Середньосибірське, Казахський дрібнособковик; нагір'я: Тибет, Іранське; вулкани: Гекла, Везувій, Ключевська Сопка, Фудзіяма.

— Удома ви самостійно опрацьовували фізичну карту Євразії. Які особливості рельєфу, що вирізняють Євразію від інших материків, ви помітили?

Справді, в Євразії набагато більше, ніж на інших материках, рівнин та гірських систем. Гори в Євразії розташовані не на окраїнах, а в середині материка. Для Євразії характерні значні коливання висот. Саме на території Євразії розташовані найвищі гори світу — Гімалаї з найвищою відміткою — Джомолунґмою. Якщо ви уважно дивилися карту, то помітили, що в Євразії дуже багато різних видів корисних копалин.

Чим пояснити різноманіття поверхні та корисних копалин материка? Причини слід шукати в історії його геологічного розвитку.

• Пригадайте, які природні компоненти, відповідно до плану характеристики материка, є наступними.

• Що таке рельєф? Які чинники рельєфоутворення вам відомі?

• Які загальні ознаки тектонічної будови властиві материкам, вивченим раніше?

1. Особливості тектонічної будови

В основі материка не одна, як зазвичай в інших континентів, а декілька платформ. Найдавніші платформи: Східноєвропейська, Сибірська, Китайська. Платформи з’єднані між собою різновіковими складчастими поясами.

На материку утворилися гігантські області сучасної альпійської складчатості: Альпійсько-Гімалайський та Тихоокеанський складчасті пояси.

2. Загальні ознаки рельєфу

У межах платформ сформувалися рівнини різної висоти. На сході Європи розташована Східноєвропейська рівнина на однойменній платформі. Давнім азіатським платформам відповідають Середньосибірське плоскогір’я, Велика Китайська рівнина, плоскогір’я Декан, рівнини Аравійського півострова.

Молодим Західноєвропейській та Туранській платформам відповідають однойменні низовини.

Альпійсько-Гімалайський складчастий пояс: Піренеї, Альпи, Апеннінські та Балканські гори, Карпати, Кримські гори, Кавказ, Памір, Гімалаї.

Тихоокеанський складчастий пояс проходить уздовж ланцюга островів — Великих і Малих Зондських, Філіппінських, Японських, Курильських, Сахаліну, півострова Камчатка, а потім переходить на материк, захоплюючи його північносхідну окраїну

3. Зовнішні чинники формування рельєфу

Давнє заледеніння. У Європі центр заледеніння був розташований на Скандинавському півострові, в Азії — на півострові Таймир. Утворення льодовикових форм рельєфу: валів, пагорбів, моренних гряд і улоговин.

Багаторічна мерзлота — утворення бугрів із крижаними ядрами усередині й великих неглибоких улоговин, які утворюються у результаті просідання поверхневих шарів у місцях танення ділянок підземного льоду.

Вітрова та водна ерозія.

Практична робота 10

Позначте на контурній карті географічні об’єкти материка, зазначені в географічній номенклатурі).

4. Корисні копалини

Фундамент платформ, складчасті області → родовища рудних корисних копалин. Залізні та марганцеві руди — у надрах Східноєвропейської рівнини, Уральських гір, Скандинавського півострова, Індостану. Уздовж східної окраїни материка тягнеться пояс гірських систем, багатих на родовища олова й вольфраму. У породах докембрійського фундаменту давніх платформ є золото, срібло, платина.

Родовища нафти розташовані у зниженнях давнього фундаменту, у передгірних западинах, на окраїнах платформ, на шельфі морів. Найбільші запаси нафти — на Аравійському півострові, у районі Перської затоки, у Західному Сибіру, на Східноєвропейській рівнині, на шельфі Північного моря. Природний газ добувають на Східноєвропейській і Західносибірській рівнинах, Туранській низовині, із дна Північного моря. Вугільні басейни — в осадовому чохлі Східноєвропейської, Індостанської, Китайсько-Корейської й Південнокитайської платформ.

На півострові Індостан, острові Шрі-Ланка — найбільші у світі родовища синіх сапфірів, червоних рубінів. У давньому фундаменті Середньосибірського плоскогір’я виявлена особлива порода — кімберліт, яка містить алмази.

• Опрацюйте § 49.

  1. Дізнайтеся які країни Євразії найчастіше потерпають від землетрусів та вулканізму.
  2. Позначте на к/к Євразії корисні копалини
  3. За картами атласу порівняйте рельєф Європи та Азії:
  • з’ясуйте, у якій частині світу більшу площу займають гірські системи;
  • установіть та порівняйте висоти максимальних відміток Європи та Азії;
  •  зробіть висновки про причини розбіжностей рельєфу двох частин світу.

(виконати письмово)

 

 

Категорія: Географія | Додав: admin
Переглядів: 210 | Завантажень: 3 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz