08.04 2021 р.Літературне читання  тема Анатолій Давидов. Свідки минулих епох 
Мета: ознайомити учнів із творчістю Анатолія Давидова, з його твором “Свідки минулих епох”; удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання; розширювати кругозір учнів; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до природи, бажання поповнювати свої знання. 
Хід уроку 
1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 
– Сьогодні ми ознайомимося 
із життєвим і творчим шляхом Анатолія Давидова, з його науково-художнім оповіданням “Свідки минулих епох”. 
4. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Біографічна довідка 
– Народився А. Давидов 1938 р. у с. Бочки Конотопського району на Сумщині в сім’ї вчителів. Після закінчення в 1960 р. Ніжинського педінституту працював учителем біології. 
А. Давидов створив для дітей багато книг – у тому числі і науково-художніх, у яких розповідається про життя природи. Перша книжечка “Ширшає виднокруг” вийшла 1967 р., далі – “Сонячні вершники”, “Без креслень і кельми”, “Знай, люби, бережи”, “Скарб” та ін. Збірка повістей та оповідань “Не так вже й тісно на землі” дістала високу відзнаку – премію Лесі Українки. 
Твори А. Давидова приваблюють глибоким знанням природи, любов’ю до неї, а також розумінням внутрішнього світу дітей. Письменник прагне прищепити їм бажання вивчати світ рослин і тварин, берегти його. Він пише й про людські стосунки, про дитячі справи, пригоди, вчить шанувати сучасне й минуле. 
А. Давидов пише не тільки оповідання, але й казки. Краща із них – про Озивайка, лісового хлопчика, який доглядає ліс, дружить з тими, хто любить природу. 
2. Гра “Рибки” 
Самостійне мовчазне читання учнями статті “Анатолій Давидов” (с. 130) 
– Де і коли народився Анатолій Давидов? 
– Яку освіту він отримав? 
– Про що писав у своїх науково-художніх творах для дітей? 
4. Опрацювання науково-художнього оповідання А. Давидова “Свідки минулих епох” (с. 130-134) 
– Знайдіть тлумачення слів безапеляційний, мушля, перлівниця, русло, стариця, перев’язка у підручнику (с. 131-132,135). 
– Як ви розумієте слова: стрімголов, короткозорі, фізіономія, заздалегідь? 
– Доберіть до них синоніми. 
Стрімголов – дуже швидко, прожогом. 
Короткозорі – який погано бачить на далекій відстані (про очі); близькозорий. 
Фізіономія – обличчя. 
Заздалегідь – за якийсь час до чого-небудь; наперед. 
2) Читання твору учнями “ланцюжком”. 
– Чи сподобався вам твір? 
– Чому це науково-художнє оповідання? 
– Назвіть дійових осіб твору. 
3) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання. 
– На чому подорожували герої? 
– Хто вів машину? 
– Прочитайте, як автор пише про майстерність водія. 
– Що робив Петько? 
– Яке захоплення було у Петька і Славка? 
– Про кого вони знімали фільм у Карпатах? 
– Чим цікавий птах рінник? 
– Як була оцінена робота хлопців? 
– Як пристала до товариства Іра? 
– Куди приїхали товариші під вечір? 
– Знайдіть опис озерця, біля якого вони зупинилися. 
– Де вибрали місце для зйомки? 
– Яка тварина виринула на поверхню? 
– Прочитайте, як діти спостерігали за нею. 
– Чому зникли хохулі? 
– Як Володимир Іванович пояснив їх поведінку? 
– Хто показав дітям житло хохуль? 
– Чому хохуль треба охороняти? 
– Як ви розумієте слова Володимира Івановича про те, що “роботи – непочатий край”? 
4) Робота в групах. 
1- ша група: знайти портрет Славка. 
2- га група: знайти портрет Петька. 
3- тя група: знайти опис старого русла. 
4- та група: знайти опис гнізда хохуль. 
5- та група: знайти опис хохуль. 
  
В) Гра “Голосування ногами”. 
Діти стають у дві шеренги: права шеренга – “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга – “я вважаю, що твердження неправильне”. 
– Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне – тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь. 
7) Робота за ілюстрацією. 
– Розгляньте ілюстрацію до цього твору. 
– Кого і що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав? 
– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору? 
– Яким рядкам оповідання відповідає ілюстрація? 
– Які малюнки створили б ви за сюжетом оповідання? 
Вправа “Мікрофон” 
– Уяви себе біля цього озерця. Опиши свої відчуття. (Захоплення, здивування, радість, байдужість, сум) 
8) Робота в групах. 
Поділ тексту на частини за поданим планом. Переказ оповідання. 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ 
Гра “Закінчи речення” 
– Сьогодні на уроці я вчився… 
– Мені було цікаво… 
– Свою роботу на уроці оцінюю… 
– Урок завершую з… настроєм. 
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Виконати малюнок до уривка тексту, який найбільше сподобався. 
  
		
	 |