Середа, 27.11.2024, 14:58
Вітаю Вас Гість | RSS

Наша нова адреса https://kzpetrivkazosh.ucoz.org/

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 33
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів


15.04.2021. 4 клас Природознавство
14.04.2021, 09:20

Тема: Степ

Степова зона займає більше 250 тис. км2. До неї входять Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська області. Степова зона охоплює Приазовську височину, Донецький кряж, Причорноморську, Приазовську і Північнокримську низовини. Порівняно з іншими зонами, степова отримує найбільше тепла, але тут випадає дуже мало опадів — 300-400 мм, а випаровується 700-1000 мм на рік. Часті посухи бувають майже щороку. Грунти у зоні степів — чорноземи. У зоні степів залягають родовища таких корисних копалин як залізні і марганцеві руди, кам’яне вугілля.

  1. Розгляд рослин степу на гербарних зразках. Розповідь учителя про рослинний світ зони.

— Багато рослин пристосувалися до життя в степу. Деякі мають довге коріння, щоб діставати вологу з глибини, інші ростуть навесні, і коли настає спека, у них уже достигають плоди, а надземна частина відсихає. У грунті залишаються цибулинки, бульби, з яких і з’являться наступного року рослини.

Так росте тюльпан. Це степова рослина. Як тільки насінина тюльпана потрапляє в грунт, вона починає проростати в глибину. Виростає цибулинка, з якої навесні з’явиться квітка. Потім зелень відмирає, а цибулинка продовжує рости і заглиблюватись. Про цю властивість тюльпана знають садівники. Розпитайте у мам і бабусь, чи помічали вони, що цибулинки тюльпана під час викопування виявляються на більшій глибині, ніж їх садили. Це пристосування з’явилося ще й тому, що під час літньої посухи ховрахи і миші шукають соковиті цибулинки і їдять для отримання води. До речі, тюльпан Шренка, який росте в степу, занесено до Червоної книги України. Так само і півонію тонколисту.

У степових рослин, таких як ковила, костриця, тонконіг, житняк, полин, є ще одне пристосування до життя в посушливому кліматі.

— Розгляньте ці рослини і скажіть, що спільне у їх будові.

— У них листки вузькі, дрібні, жорсткі або вкриті волосками. Чому? (Це зменшує випаровування води.)

— А така рослина як полин може деякий час обходитися без води. Під час засухи він скидає листя й ніби завмирає. Полин містить гіркі речовини, які рятують його від травоїдних тварин. Навіть багато рослин не можуть рости біля полину. Один з видів полину є лікарською рослиною — це ліки від глистів.
Коли полин скидає насіння, його із задоволенням їдять тварини.

Цікавими рослинами є представники родини перекотиполе. Це кермер, миколайчики (як конюшина). У всіх цих рослин міцна коренева система, вони пристосовані до нестачі вологи. На початку осені, коли дозрівають плоди, у всіх рослин перекотиполя стебла загинаються і утворюється кулька. Вітер відриває високе стебло і котить його, розсіваючи насіння.

Про які пристосування рослин ви запам’ятали?

  1. Розгляд таблиць із зображенням тварин степу у підрчнику на сторінці 142-146.
  2. У робочому зошиті зробити цю тему.
Категорія: Природознавство | Додав: olgadyachkova16041544
Переглядів: 136 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz