Неділя, 25.01.2026, 15:58
Вітаю Вас Гість | RSS

Наша нова адреса https://kzpetrivkazosh.ucoz.org/

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 33
Статистика

Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0

Каталог файлів


08.04 2021р. Українська мова 4 клас
[ Викачати з сервера (45.5 Kb) ]07.04.2021, 20:20

Тема: Дієслова на -ся (-сь) 

Мета: вчити учнів дотримувати літературної вимови і правопису дієслів на -ся (-сь); утворювати і пояснювати (за зразком) значення дієслів на -ся (-сь), уживати їх під час побудови речень, у зв’язному мовленні; розвивати уважність, спостережливість, мовлення учнів, вміння аналізувати; виховувати любов до мови, природи.

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

  1. Перевірка домашнього завдання

— Який заголовок ви дібрали до вірша? (Ранок)

— Прочитайте дієслова минулого часу, їхні число і рід (в однині).

  1. Робота над прислів’ями

— Прислів’я та приказки прочитайте, поясніть, спишіть. Дієслова чоловічого роду минулого часу підкресліть, зазначаючи питання, на які вони відповідають.

1) Не говори про все, що вичитати з книг зумів, а говори про те, що, прочитавши, зрозумів. 2) Прислів’я сказав — дорогу показав, приказку сказав — душу розрадив. 3) Не той багато прожив, кому багато років, а той, хто багато зробив. 4) Ще нічого не зробив, а вже відпочити сів. 5) Як їв, то аж упрів, а як працював, то аж задрімав.

  1. Каліграфічна хвилинка

Тр ам мв ва ай трамвай

— Запишіть речення про правила переходу вулиці після виходу з трамвая.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про літературну вимову і правопис діє слів на -ся (-сь).

ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

  1. Спостереження за мовним матеріалом

— Прочитайте твердження. Чи можете ви так сказати про себе? Підкресліть дієслова. Що спільного вони мають?

Ніколи не запізнююсь.

Вітаюсь зі знайомими.

У громадському транспорті поступаюся місцем дорослим.

— Як слід вимовляти і писати дієслова на -ся (-сь)?

— У дієсловах 2-ї особи однини -шся вимовляється як [с’:а]. У дієсловах 3-ї особи однини і множини -ться вимовляється як [ц’:а].

  1. Складання опорної таблиці

Правильно

вимовляй:    пиши:

сміє[с’:а]            смієшся

сміє[ц’:а]            сміється

підписує[ц’:а]    підписується

вча[ц’:а]            вчаться

Закони письма і вимови вивчай:

Написано -ться, а ти [ц’:а] вимовляй.

Хто рано прокидається,

Зарядкою займається,

Роботи не боїться,

Той завжди добре вчиться.

Закони письма і вимови вивчай:

Написано -шся, а ти [с’:а] вимовляй.

Швиденько одягаєшся,

В дорозі не спиняєшся.

Так, друже мій, ніколи

Не спізнишся до школи.

Л. Лужецька

  1. Робота за підручником

Вправа 374

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 

 

— Запишіть подані дієслова у формі 2-ї особи однини теперішнього часу.

Виконувати, з’ясувати, не лінуватися, нездужати, ознайомити, перемагати, підвищити, поліпшувати, читати.

— Прочитайте і відгадайте загадки. Допишіть пропущені букви. Обґрунтуйте свої дії.

1) Вийшла пані в золотім жупані. Хто на неї подиви..я, той слізьми заллє..я. 2) Признавайся, як ти зве..я, що на зиму, на холодну без одежі зостає..я. 3) Чого ти став та диви..я. Зірви мене — поживи..я. 4) У лісі вирізана, гладенько витесана. Співає, заливає..я. Як називає..я?

Відгадки: 1) Сонце. 2) Дерево. 3) Горіх. 4) Сопілка.

  1. Поетична хвилинка

— Прочитайте вірш, ставлячи дієслова, подані в дужках, у потрібній формі. Завчіть вірш і запишіть його з пам’яті.

Щедрим добрим словом

Пісня (починатися).

З рушника святкового

Коровай (всміхатися).

  1. Робота над загадкою

— Прочитайте загадку. Відгадайте її.

– Прислухайся до шуму:

З весною він іде!

Щось тріщить, ламається

Скрегоче і гуде.

— Випишіть з вірша дієслова, які влучно передають шум весняної води. Доповніть ряд синонімами.

Слова для довідок: йде, біжить, шумить, дзвенить, стукає, дзюрчить, співає, хлюпає, булькотить, вирує, тупцює, кипить, клекотить.

Списування

Любов до землі, до праці починається саме в твоєму віці. Якраз тепер ти приглядаєшся до роботи старших.

Люди сіють хліб. Щедро оспівана ця праця людська. Зерно для людини і досі залишається земним дивом. Воно безсмертне. Кинуте в землю, стає колосом. Наливається соками землі й сонця, красується, радує врожаєм.

Нелегко дається хліб. Справжню ціну йому складають хлібороби. (56 слів)

М. Сингаївський

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 

— Які відкриття ви зробили для себе на уроці?

— Як слід вимовляти і писати дієслова на -ся (-сь)? Наведіть приклади.

— З яким настроєм завершуєте урок?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вправа 375

 

Категорія: Українська мова/література | Додав: ivanivasha2013
Переглядів: 136 | Завантажень: 4 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Copyright MyCorp © 2026
Створити безкоштовний сайт на uCoz