Тема: Ярослав Стельмах. Основні відомості про письменника. «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера». Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті, передані образним словом
ПОЯСНЕННЯ: Як добре мати знаменитого батька! Але разом з тим як важко потім усім доводити, що ти теж талановитий, досяг слави не за допомогою татусевих зв'язків та авторитету, а власним розумом, здібностями, невтомною працею.
Ярослав Стельмах народився 30 листопада 1949 року в Києві в родині відомого українського письменника Михайла Стельмаха.
Ріс дитиною обдарованою, з різнобічними інтересами. З дитинства захоплювався спортом, музикою, іноземними мовами. Займався плаванням, потім — гімнастикою, а з боксу і боротьби здобув навіть спортивні розряди. Грав на фортепіано, любив гітару.
З ранніх років Ярослав почав вивчати англійську мову і, варто сказати, не без успіху. Після закінчення середньої школи вчився в Київському інституті іноземних мов, потім — в аспірантурі, працював викладачем у Київському педінституті та університеті, займався перекладацькою діяльністю. „Я почав перекладати, — згадував Ярослав Михайлович, — іще навчаючись у Київському інституті іноземних мов. Спершу мене зацікавила книга, яку мені привезли з Канади. Автор її — перший в історії свого народу ескімоський письменник Маркузі. Книжка адресована дітям і цікаво, зрозуміло розповідає про суворе, сповнене небезпек і важкої праці життя ескімоських племен. Звалася вона „Гарпун мисливця”, і працював я над її перекладом з великим задоволенням”. На час закінчення інституту Ярослав мав уже кілька друкованих перекладів з англійської мови.
Незважаючи на безсумнівні успіхи в галузі художнього перекладу, несподівано навіть для самого себе Я. Стельмах почав писати твори для дітей.
У 1975 році вийшла його перша книжка — збірка оповідань „Манок”. Потім були повісті „Химера лісового озера”, „Якось у чужому лісі”, „Найкращий намет” та інші.
Ярослав Стельмах відомий у літературі і як драматург. Уже перші його п'єси мали неабиякий успіх: у п'ятнадцяти театрах одночасно йшла п'єса „Привіт, синичко!”, чималу аудиторію глядачів збирала „Шкільна драма”, „Вікентій Прерозумний” та інші.
„Митькозавр із Юрківки” — це спроба Я. Стельмаха хоч частково зменшити нестачу цікавих книг для наймолодшого читача. Ця повість свідчить про знання автором дитячої психології, його вміння розкрити внутрішній світ дитини.
Словникова робота.
Сушити голову — прагнути осмислювати щось важке; розв'язувати складне завдання.
Курінь — невелика будівля, складена з гілок дерева, призначена для ночівлі.
Канючити — випрошувати.
Брати на кпини — кепкувати з когось.
Кіптюга — курява; пил.
Тромбон — мідний духовий музичний інструмент.
Робота з текстом.
Виразне читання І і IV розділів повісті «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера».
|