7 клас українська мова 15 квітня 2020 р.
Тема: Прийменник як частина мови. Прийменник як засіб зв’язку у словосполученні. Урок розвитку мовлення. Складання відгуку про цікаву книжку
ПОЯСНЕННЯ: ПЕРЕГЛЯНУТИ
Аналіз мовних явищ на основі тексту
Смислові відношення:
· просторові (місце або напрям дії) — йти до школи, прибирати на подвір’ї;
· часові — після уроків, днів за п’ять;
· причинові — від радості, з журби;
· мети — підготувати для читання;
· допустові — незважаючи на погоду;
· означальні — зошит для малювання;
· об’єктні — спілкування з другом.
Пояснити лексичне значення слова толока (толока — безкоштовна праця гуртом для швидкого виконання великої за обсягом роботи, на яку скликають сусідів, родичів, друзів).
З’ясувати, чи можуть прийменники виражати певне значення самостійно, без повнозначних частин мови.
Вибіркова робота з елементами аналізу
До поданих сполучень слів дібрати з довідки синонімічні фразеологічні звороти. Виділити іменники з прийменниками. Назвати смислові відношення, виражені за допомогою прийменників, і відмінки іменників.
Просто неба, пустий гаманець, як хлющ, зводити кінці, як вітром здуло, не за горами, обоє рябоє.
Довідка: перебиватися з хліба на воду, з одного тіста, до останньої нитки, під носом, як крізь землю провалитися, під відкритим небом, вітер у кишенях.
Дослідження-відтворення
Списати, розкриваючи дужки. З’ясувати, на які відмінки вказують прийменники. Виділити відмінкові закінчення іменників і займенників.
Інтерес людини (до) своє власне ім’я; людина живе (в) суспільство; свідоцтво (про) народження; право (на) ім’я зберігається (за) людина; найменування людей пов’язане (з) історія; допомогти (у) вибір імені; розповідь (про) своє прізвище; прізвище походить (від) назва птаха; прізвище (із) суфікс; частина прізвищ спільна (для) слов’янські мови; частина прізвищ утворилася (від) імена; частина прізвищ указує (на) національність.
Скласти відгук про цікаву книжку
|